دمنوش ها و گیاهان ارگانیک

5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

در سال های اخیر  تولید گلاب های تقلبی افزایش پیدا کرده است . چون با این روش ها می توان در کمترین زمان و هزینه گلاب بی کیفیت تولید کرد. در ادامه به شما می گوییم که ویژگی های گلاب خوب کدامند؟ که به راحتی گلاب اصل را از تقلبی تشخیص بدهید. با ما همراه باشید. در ادامه به شما می گوییم که چگونه گلاب اصل را بشناسیم

5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

گلاب تقلبی

گلاب گیری سنتی به اینگونه می باشد که گل های محمدی درون دیگ های گلاب گیری ریخته و وارد فرایند تقطیر می شوند . این فرایند بخاری از تقطیر گل محمدی و آب بدست می آید که سرد شده آن به گلاب تبدیل می شود. روند گلاب گیریر ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد. برای مثال اگر 30 کیلوگرم گل محمدی و 80 لیتر آب درون دیگ باشد. بعد از گذشت پروسه گلاب گیری حدود 40 لیتر گلاب سنگین و درجه یک بدست می آید. عملیات گلاب گیری به صورت سنتی زمان بر و مقدار زیادی گل تاز نیاز دارد. برای دریافت گلاب خوب حتما باید گل ها سرخ قبل از ظهر چینده باشد.

همین روند نشان می دهد که چرا افراد سود جو این زحمت را به خود نمی دهد. آنها گلاب کمتری می گیرند و باقی مانده را با اسانس های تقلبی پر می کنند. این عمل را انجام می دهد تا گلابشان عطر و طعم گلاب درجه یک پیدا کند.

 5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

مقاله سایت قاهره : 5 مورد برای شناسایی گلاب اصل از تقلبی

چگونه گلاب اصل را بشناسیم

خرید از مکان معتبر

در اولین قدم برای گلاب سعی کنید گلاب خود را مکان معتبر تهیه کنید. گلاب کاشان از قدیم معروف است . مردم آن منطقه هم به این اعتقاد دارند که گلابی که در کاشان گرفته می شود باید با کیفیت باشد.

بررسی رنگ و شفافیت

گلاب اصل و با کیفیت شفاف و بی رنگ می باشد و ناخالصی و رسوبی ندارد. اگر ذرات ریز در گلاب دیدید این نشان بی کیفیتی آن است.

بررسی عطر و بوی گلاب

اگر زمانی فرصت دیدن گل محمدی از نزدیک را داشتید حتما آن را بو کنید و آن را به خاطر بسپارید. گلاب گل محمدی عطر همین گل را به صور ملایم تر دارد. اگر گلابی می خرید که بوی تندی دارد به کیفیت آن شک کنید و این را بدانید که گلاب با کیفیت عطر تندی ندارد و اسانس تقلبی دارد. جهت شناسایی بهتر گلاب را در ظرف کوچک تری بریزید و بو کنید. گلاب اصل به این گونه می باشد که توی همان ظرف کوچک عطر آن فضای اتاق را برمیدارد.

بررسی طعم

مقداری از گلاب خریداری شده را بچشید . مزه گلاب اصل تلخ و گس است اما این تلخی اذیت کننده نیست و سریع از بین می رود هرچقدر گلاب سنگین تر باشد مقدار گل محمدی آن بیشتر است و طعم آن تلخ تر است. مثلا میزان تلخی گلاب دو آتیشه بیشتر از معمولی ها است. گلابی که مزه تندی داشته باشد و سر زبان را بسوزاند تقلبی است.

نکته آخر

گذر زمان می تواند گلاب اصل را از تقلبی متمایز کند . گلاب اصل ماندگاری بالا دارد اگر بعد یک سال درب آن را باز کنید باز هم همان کیفیت را دارد. ولی تقلبی بعد از مدتی عطر آن از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *