دمنوش ها و گیاهان ارگانیک

10 دمنوش گیاهی که باید امتحان کنید(بخش اول)

10 دمنوش گیاهی

10 دمنوش گیاهی که باید امتحان کنید( بخش اول)

در مقاله 10 دمنوش گیاهی که باید امتحان کنید که شامل دو بخش می باشد به معرفی و بررسی چند دمنوش گیاهی بسیار مفید و پرطرفدار می پردازیم. این دمنوش ها گلچین پرطرفدار ترین ها هستند. همچنین بعضی از این 10 دمنوش گیاهی ممکن است برای شما نام آشنا نباشند. به همین دلیل ما سعی کردیم در این مقاله به صورت مفید شما عزیزان را با این دمنوش های بسیارپرطرفدار و مفید آشنا کنیم. در ادامه به بررسی بخش اول می پردازیم و امیدواریم این مطالب برای همه ی شما عزیزان مفید واقع شود.

10 دمنوش گیاهی

 

1. دمنوش بابونه

دمنوش بابونه در حال حاضر معمولاً به دلیل اثرات آرام بخش آن شناخته می شود و اغلب به عنوان کمک کننده خواب استفاده می شود.

دو مطالعه اثرات دمنوش یا عصاره بابونه را بر مشکلات خواب در انسان بررسی کرده اند.

در یک مطالعه روی 80 زن پس از زایمان که مشکلات خواب را تجربه کردند، استفاده از دمنوش بابونه به مدت دو هفته به بهبود کیفیت خواب و کاهش نشانه های افسردگی بسیار کمک کرد.

مطالعه دیگری بر روی 34 بیمار مبتلا به بی خوابی نشان داد که پس از مصرف دو بار در روز عصاره بابونه، بهبودهای جزئی در بیدار شدن در طول شب، زمان به خواب رفتن و عملکرد روز اتفاق افتاد.

علاوه بر این، بابونه  فقط به عنوان یک کمک کننده به خواب مفید نیست. اعتقاد بر این است که دارای اثرات ضد باکتری، ضد التهابی و محافظت از کبد نیز می باشد.

مطالعات روی موش‌ها شواهد اولیه‌ای پیدا کرده است که نشان می‌دهد بابونه ممکن است به مبارزه با اسهال و زخم معده کمک کند.

یک مطالعه همچنین نشان داد که دمنوش بابونه علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد، در حالی که مطالعه دیگری در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شاهد بهبود سطح گلوکز، انسولین و چربی خون بود.

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است، شواهد اولیه نشان می دهد که چای بابونه ممکن است طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه دهد.

در آخر: بابونه به خاطر خواص آرام بخش آن شناخته می شود و شواهد اولیه نیز این موضوع را تایید می کند. همچنین ممکن است به تسکین علائم قبل از قاعدگی و چربی خون بالا، قند خون و سطح انسولین کمک کند.

همچنین برای آشنایی و اطلاع بیشتر از خواص دمنوش بابونه می توانید به مقاله (دمنوش بابونه، فواید و خواص شگفت انگیز) مراجعه کنید.

10دمنوش گیاهی

 

2. دمنوش نعناع فلفلی

دمنوش نعناع یکی از پرمصرف ترین دمنوش های گیاهی در جهان است.

در حالی که اکنون برای حمایت از سلامت دستگاه گوارش استفاده می شود، دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی نیز می باشد.

بیشتر این اثرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان دانست که آیا ممکن است به مزایای سلامتی منجر شود یا خیر. با این حال، چندین مطالعه اثرات مفید نعناع را بر دستگاه گوارش تأیید کرده اند.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که آماده‌سازی روغن نعناع، ​​که اغلب شامل گیاهان دیگر نیز می‌شود، می‌تواند به تسکین سوء هاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک کند.

شواهد همچنین نشان می دهد که روغن نعناع فلفلی در آرام کردن اسپاسم در روده، مری و روده بزرگ مؤثر است.

در نهایت، مطالعات مکرراً نشان می دهند که روغن نعناع فلفلی در تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر مؤثر است.

بنابراین، هنگامی که ناراحتی گوارشی را تجربه می کنید، خواه به دلیل گرفتگی عضلات، حالت تهوع یا سوء هاضمه، چای نعناع یک درمان طبیعی عالی برای امتحان است.

در آخر: دمنوش نعناع به طور سنتی برای تسکین ناراحتی های دستگاه گوارش استفاده می شود. مطالعات نشان می دهند که روغن نعناع می تواند به تسکین حالت تهوع، گرفتگی عضلات، اسپاسم و درد معده کمک کند.

 

10 دمنوش گیاهی

3. دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل یک نوشیدنی تند و خوش طعم است که مشتی از آنتی اکسیدان های سالم و ضد بیماری است.

همچنین به مبارزه با التهاب کمک می کند و سیستم ایمنی را تحریک می کند، اما اکنون به عنوان یک درمان موثر برای تهوع شناخته می شود.

مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که زنجبیل در تسکین حالت تهوع، به ویژه در اوایل بارداری موثر است، همچنین ممکن است حالت تهوع ناشی از درمان های سرطان و بیماری حرکت را نیز تسکین دهد.

شواهد همچنین نشان می دهد که زنجبیل ممکن است به پیشگیری از زخم معده و تسکین سوء هاضمه یا یبوست کمک کند.

زنجبیل همچنین ممکن است به تسکین دیسمنوره یا درد پریود کمک کند. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که کپسول‌های زنجبیل درد مرتبط با قاعدگی را کاهش می‌دهند.

در واقع، دو مطالعه نشان دادند که زنجبیل به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در تسکین درد پریود مؤثر است.

در نهایت، برخی از مطالعات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است فواید سلامتی برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشد، اگرچه شواهد ثابت نشده است. این مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های زنجبیل به کنترل قند خون و سطح چربی خون کمک می‌کنند. دمنوش زنجبیل بیشتر به عنوان یک درمان برای تهوع شناخته می شود و مطالعات مکرراً آن را برای این استفاده موثر نشان می دهند. با این حال، چندین مطالعه همچنین نشان داده‌اند که زنجبیل می‌تواند به تسکین درد پریود کمک کند و ممکن است فوایدی برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشد.

10دمنوش گیاهی

 

4. چای هیبیسکوس

چای هیبیسکوس از گل های رنگارنگ گیاه هیبیسکوس تهیه می شود. رنگ صورتی متمایل به قرمز و طعمی با طراوت و ترش دارد. می توان آن را گرم یا سرد میل کرد.

چای هیبیسکوس علاوه بر رنگ تند و طعم بی نظیرش، خواص مفیدی نیز دارد.

به عنوان مثال، چای هیبیسکوس دارای خواص ضد ویروسی است و مطالعات لوله آزمایش نشان می دهند که عصاره آن در برابر سویه های آنفولانزای پرندگان بسیار موثر است. بنابراین نوشیدن چای هیبیسکوس ممکن است بتواند به شما در مبارزه با ویروس هایی مانند آنفولانزا کمک کند.

تعدادی از مطالعات اثرات چای هیبیسکوس بر سطوح بالای چربی خون را بررسی کرده اند. مطالعات کمی آن را مؤثر تشخیص داده اند، اگرچه یک مطالعه مروری بزرگ نشان داد که تأثیر قابل توجهی بر سطح چربی خون ندارد.

با این وجود، ثابت شده است که چای هیبیسکوس تأثیر مثبتی بر فشار خون بالا دارد.

در واقع، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که چای هیبیسکوس فشار خون بالا را کاهش می‌دهد..

علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که مصرف عصاره چای هیبیسکوس به مدت شش هفته به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را در بازیکنان مرد فوتبال کاهش می دهد.

در صورت مصرف هیدروکلروتیازید، یک داروی ادرارآور، حتما از نوشیدن چای هیبیسکوس خودداری کنید، زیرا ممکن است این دو با یکدیگر تداخل داشته باشند. چای هیبیسکوس همچنین ممکن است اثرات آسپرین را کوتاه کند، بنابراین بهتر است آنها را با فاصله 3 تا 4 ساعت مصرف کنید.

در آخر: چای هیبیسکوس ممکن است به کاهش فشار خون بالا و مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک کند. با این حال، نباید آن را با یک داروی ادرارآور خاص یا همزمان با آسپرین مصرف کرد.

10 دمنوش گیاهی

5. چای اکیناسه

چای اکیناسه یک داروی بسیار محبوب است که برای پیشگیری و کوتاه کردن سرماخوردگی مفید است.

شواهد نشان داده است که اکیناسه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کند، که می تواند به بدن در مبارزه با ویروس ها یا عفونت ها کمک کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اکیناسه می تواند طول مدت سرماخوردگی را کوتاه کند، شدت علائم آن را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند.

با این حال، نتایج متناقض هستند، و در حال حاضر مطالعات به خوبی طراحی نشده است. این امر تشخیص اینکه آیا نتایج مثبت ناشی از اکیناسه است یا شانس تصادفی، دشوار است.

بنابراین نمی توان به طور قطعی گفت که مصرف اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کند.

حداقل، این نوشیدنی گیاهی گرم میتواند به تسکین گلودرد یا رفع گرفتگی بینی شما در صورت احساس سرماخوردگی کمک کند.

در آخر: چای اکیناسه معمولا برای پیشگیری یا کوتاه کردن مدت سرماخوردگی استفاده می شود. چندین مطالعه نیز این موضوع را تایید کرده اند.

 

10 دمنوش گیاهی

با تشکر از همراهی شما عزیزان ادامه مطلب (10 دمنوش گیاهی که باید امتحان کنید) را می توانید در بخش دوم این مقاله دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *